Sprawozdanie z Mistrzostw Europy w podnoszeniu ciężarów

Mistrzostwa Europy w podnoszeniu ciężarów zostały właśnie zakończone, a Antonino Pizzolato zdobył złoto i ustanowił dwa nowe rekordy świata. Ponadto Emily Campbell zdobyła złoto w kategorii 89 kg, a Hripsime Khurshudyan zajęła czwarte miejsce. Raport daje wgląd w wydarzenie.

Antonino Pizzolato wygrywa Mistrzostwa Europy w podnoszeniu ciężarów

Antonino Pizzolato imponującym występem na Mistrzostwach Europy w podnoszeniu ciężarów w Tiranie w Albanii potwierdził swoje światowej klasy umiejętności podnoszenia ciężarów. Włoch zdobył już dwa złota w kategorii -81 kg na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio i dąży do tego, aby były to trzy złota z rzędu. Pobił również dwa rekordy świata w kategorii -89 kg.

Pizzolato zdominował rywalizację w sesji snatch. Udało mu się ukończyć zawody przed Muhammedem Ozbekiem, który w zeszłym roku zdobył tytuł w kategorii 73 kg. Jego sesja snatch była kluczem do zwycięstwa, ponieważ wykonał łącznie 339 kg. Ine Andersson wykonał również imponujące 118 kg czystego i szarpanego, kończąc na trzecim miejscu z wynikiem 208 kg. Mariia Hanhur wygrała kategorię wagową 64kg, a Patricia Strenius 71kg.

Antonino Pizzolato był jedynym Włochem, który dotarł do finału. Rozpoczął od mocnego wyrzutu, podczas gdy Nasar Karlos (BUL) i Ficco Cristiano (ITA) byli drudzy i trzeci. Nasar Karlos był jednak ostatni, ponieważ spudłował pięć z 10 prób w trzecim podrzucie.

Emily Campbell zdobywa złoto

W swoim europejskim debiucie Emily Campbell dopasowała się do wysokiego standardu ustanowionego na Igrzyskach Wspólnoty Narodów 2018 w Gold Coast w Australii. Po zajęciu czwartego miejsca w zawodach kobiet +90 kg na Igrzyskach, poszła dalej, aby zdobyć brąz na Mistrzostwach Europy w podnoszeniu ciężarów w Moskwie. Imponujące wyniki Campbell zapewniły jej miejsce na podium podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio, gdzie będzie rywalizować w kategorii kobiet +87 kg. Australijka zdobyła również brązowy medal na Mistrzostwach Świata w Taszkiencie, Uzbekistan, w 2019 roku.

Zawody 87 kg były pierwszymi międzynarodowymi zawodami Campbell, a medal przyszedł po długim i wyczerpującym procesie. Zainspirowała ją czterokrotna mistrzyni Commonwealth Games Precious McKenzie, która siedziała w pierwszym rzędzie. W końcu Campbell podniosła łącznie 286 kg, co było jej nowym osobistym wynikiem i rekordem Commonwealthu. Dzięki temu medalowi Campbell kontynuuje budowanie sukcesu po srebrze, które zdobyła na Olimpiadzie zeszłego lata.

Świat patrzy teraz jak Campbell staje się pierwszą Brytyjką, która zdobędzie medal na Olimpiadzie w Tokio 2020. Podniosła rekordowe 283 kg w kategorii kobiet +87 kg. Następnie udała się zachować swój złoty medal Europy i zdobyć złoty medal na igrzyskach Commonwealth 2022. Była studentka uniwersytetu pochodzi z osiedla Snape Wood w Bulwell, Nottinghamshire. W 2016 roku ukończyła studia na Leeds Beckett University.

Antonino Pizzolato ustanawia dwa nowe rekordy świata w kategorii 89 kg

Podczas mistrzostw Europy w podnoszeniu ciężarów w Tishanie w Albanii Włoch Antonino Pizzolato zdobył dwa złote medale i ustanowił dwa nowe rekordy świata. Wygrał kategorię 89 kg, a także wygrał całą imprezę, czyli clean and jerk. Pizzolato pobił poprzedni rekord świata 216 kg (476.8 lbs) o 5 kilogramów. Wygrał również zawody w snatchu, clean and jerk oraz wagę całkowitą.

Pizzolato, z Włoch, rozpoczął od czystego wyrzutu 163 kg, po którym nastąpiło szybkie i mocne podciągnięcie, którym ustanowił nowy rekord świata. Jego clean był tak dobry, że nawet nie spudłował w pierwszej próbie. Po tym, wyciągnął 171 do przodu, odskoczył i wykonał kolejne czyszczenie rekordu świata. Pizzolato w 3 próbie spudłował, ale odskoczył i pobił poprzedni rekord.

Klasa 89 kg jest bardzo konkurencyjną klasą. Rekordy świata są ustanawiane tylko co cztery lata. Nowy rekord świata może być ustanowiony tylko w zawodach międzynarodowych. Poprzedni rekord w tej klasie został ustanowiony przez Wasilija Alekseyeva w Moskwie, w 1977 roku.

Hripsime Khurshudyan kończy na 4 miejscu

Ormiańska ciężarowiec Hripsime Khurshudyans kończy na czwartym miejscu w kategorii 75 kg na Mistrzostwach Europy w podnoszeniu ciężarów w Tbilisi. Wykonała wszystkie trzy podejścia w ćwiczeniu snatch. Podnosiła 106 kg w pierwszej próbie, 111 kg w drugiej próbie i 113 kg w trzeciej. Jest pierwszą kobietą z niepodległej Republiki Armenii, która zdobyła medal w podnoszeniu ciężarów.

Hripsime Khurshudyans należy do czołówki kobiecych siłaczy w Europie. Jest panującą mistrzynią świata i zdobyła trzy złote medale na mistrzostwach Europy. Jednak wyniki jej zawodów sprawiły, że wielu kibiców zastanawia się, czy nie stosowała ona leków zwiększających wydajność. W jej próbce z Olimpiady w Pekinie w 2008 roku wykryto stanozolol i turinabol.

Slivenko, panujący mistrz świata w ‘over-105kg’, otworzył skokiem w przód 115 kg, podczas gdy Daluzyan wyciągnął swój otwieracz z 116 kg i podrzucił go z przodu. XIANG Yanmei, kolejna Łotyszka, zajęła drugie miejsce w zawodach z wynikiem 114 kg i była blisko za otwierającym.

Yevstukhina, mistrzyni Europy z 2011 roku, zajęła 4. miejsce w clean and jerk z wyskokiem do przodu clean i precision jerk. Podobedova natomiast podniosła ciężar regulując pozycję stóp, następnie uniosła sztangę do klatki piersiowej i szarpnęła ją z czystego wyrzutu w przód.

Karlos Nasar największym ciężarowcem Juniorów

Karlos Nasar jest największym ciężarowcem Juniorów w historii podnoszenia ciężarów i dąży do bycia największym ciężarowcem świata. Był srebrnym medalistą Mistrzostw Europy w podnoszeniu ciężarów w 2022 roku i jest już posiadaczem wielu Rekordów Świata. Nasar zazwyczaj rywalizuje w kategorii wagowej 81 kg, ale ostatnio zwiększył wagę do 89 kg i osiągnął rekord świata juniorów we wszystkich trzech zawodach w podnoszeniu ciężarów. Niedługo skończy 18 lat i będzie tylko coraz silniejszy. U szczytu swojej kariery Nasar będzie najbardziej dominującym ciężarowcem na świecie.

Nasar to obecnie największy juniorski ciężarowiec na świecie. Miał zaledwie 17 lat, gdy zdobył tytuł mistrza świata juniorów i tytuł mistrza Europy. Jego sukcesy sprawiły, że stał się sławny i ma przed sobą obiecującą przyszłość. Nasar pobił już dwa rekordy świata, a do pobicia kolejnych brakuje mu zaledwie dwóch kilogramów.

Nasar był jednym z najbardziej imponujących siłaczy podczas tegorocznych Mistrzostw Europy w podnoszeniu ciężarów. Pobił kilka rekordów w kategoriach młodzieżowych i celuje w Igrzyska Olimpijskie. Nasar wystąpił w popularnym reality show Breaking Muscle i wygrał Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w Las Vegas. Zajął również drugie miejsce w kategorii wagowej 81 kg na MŚ 2021 w Moskwie.

Tbilisi gospodarzem mistrzostw Europy w podnoszeniu ciężarów w 2022 roku

Mistrzostwa Europy w podnoszeniu ciężarów w 2022 roku odbędą się w Tbilisi w Gruzji. Miasto jest gospodarzem Mistrzostw Świata w Para Powerliftingu od maja i będzie gościć mistrzostwa od 27 listopada do 6 grudnia. W zawodach wezmą udział kobiety i mężczyźni, a na koniec odbędą się trzy konkurencje drużynowe. Tbilisi będzie również gospodarzem Pucharu Świata w Para Powerliftingu w maju 2021 roku oraz Mistrzostw Świata w Para Powerliftingu od 27 listopada do 6 grudnia 2021 roku.

Bułgaria będzie jednym z krajów startujących w Mistrzostwach Europy w podnoszeniu ciężarów w 2022 roku. Pomimo przerwy w startach międzynarodowych w 2010 roku, Bułgaria chce pokazać się z jak najlepszej strony. Kraj ma w swoich szeregach mężczyzn i kobiety, którzy będą walczyć o złoto w każdej kategorii wagowej. Męska reprezentacja będzie walczyć o osiem złotych medali.

Drużyna Gruzji ma kilka medalowych nadziei. Elena Shadrina, podwójna mistrzyni Europy z zeszłego roku i Genny Pagliaro są potrójnymi mistrzyniami. Inne pretendentki do medalu to Dzina Sazanavets i Lidia Valentin. Ale jest też Ukraina i Mongolia.

Białorusini i Rosjanie mają zakaz startu w mistrzostwach Europy w podnoszeniu ciężarów w 2022 roku. Decyzja ta została podjęta w oparciu o obawy dotyczące bezpieczeństwa sportowców. Zakaz wydany przez Europejską Federację Podnoszenia Ciężarów może mieć katastrofalne skutki dla imprezy w podnoszeniu ciężarów. Tymczasem jednak zawody mogą się jeszcze odbyć.